Kiállítások

A tudománybarát körök várják az érdeklődőket nemcsak a kiállításokon, hanem heti klubnapjaikon is.

Beszámoló

A Tündér Ilona magyar történelmi mesemondó versenyről

Vissza a lap tetejére

XXV. Ásványkiállítás és -vásár

a TIT Stúdió Egyesület Ásványbarát Köre

2012. december 9-én

várja az ásványok és kőzetek csodálatos világa iránt érdeklődőket.

A vásár színterén börze és vásárlási lehetőség várja a látogatókat (ősmaradványok, kőzetek, ásványokból készített dísztárgyak).

Helyszín:

TIT Stúdió Egyesület

Budapest XI., Zsombolyai u. 6.

Nyitva tartás:

9–17 óráig

Információ:

1/466-9019, 1/385-0514

info@tit.hu


Vissza a lap tetejére

Meghívó

Természet – Tudomány – Ember

A TIT Stúdió Egyesület (TITSE) programja,
a Tudomány Világnapján,
a Magyar Tudomány Ünnepén,
a Szentágothai János UNESCO emlékévben,
Öveges József (a TIT Természettudományi Stúdió alapítója…) születésnapján

Bemutatkoznak:

a TITSE programjai, pártoló tagjai, szakosztályai

Időpont:

2012. november 10. (szombat) 10 – 19 óra

Helyszín:

TIT Stúdió Egyesület

1113 Budapest, Zsombolyai u. 6.

Fizetős büfé nyitva tartása:

10 – 17 óra között

Részletes program

A belépés díjtalan!


Vissza a lap tetejére

Meghívó

A művészet tudománya - Hódmezővásárhely 7000 éves kerámiaművészete

A Vásárhelyi Kerámia Szimpózium és a Hódmezővásárhelyi Nemzetközi Kerámia Művésztelep kiállítása

Helyszín:

TIT Stúdió Egyesület, földszint Aula és II. emelet Galéria

1113 Budapest, Zsombolyai u. 6.

Nyitva tartás:

2012. november 10. – december 2. között, naponta 10:00 – 18:00 óráig

Ismertető a kiállításról...


Vissza a lap tetejére

Meghívó

"A természet érintése" Harsányi Zsuzsanna grafikusművész plein-air pasztellkép kiállítása

Helyszín:

TIT Stúdió Egyesület, II. emelet Galéria

1113 Budapest, Zsombolyai u. 6.

Nyitva tartás:

2012. november 10. – december 2. között, naponta 10:00 – 18:00 óráig

http://www.maconkai.hu/alkoto.php?id=123&st=&orderby


Vissza a lap tetejére

Újra megnyitottuk az Öveges József emléktermet

„A legnagyobb boldogságom, ha másnak tudást és örömet nyújthatok” – vallotta Öveges József (1895-1979), a legendás Öveges Professzor. Egész életével a természettudományok – kiemelve a fizika – újszerű oktatását és népszerűsítését szolgálta.

Tanítói dinasztiából származva maga is vonzódott az oktató-nevelő pálya iránt Ezért választotta 15 évesen a Piarista Tanítórendet, melynek budapesti Hittudományi Főiskoláján folytatott teológiai tanulmányokat. Tanár akart lenni, így a Budapesti Pázmány Péter Tudományegyetem matematika-fizika szakára jelentkezett – melyet kitüntetéssel végzett el. Professzora, a későbbi Nobel-díjas Hevesy György egyetemi tanársegédi kinevezésre terjesztette fel, de Öveges József tanítani akart. 1919-1946 között a Piarista Rend szegedi, váci, tatai és budapesti gimnáziumaiban tanított. 1920-ban pappá szentelték. Tatán írta első középiskolai fizika tankönyveit, melyek kora tankönyveivel szemben új gondolatiságra, a gyakorlatra, a kísérletezésre helyezték a hangsúlyt.

Széles körben terjesztette a kísérletező fizikatanítás módszereit, utat mutatva, hogy lehet a legegyszerűbb eszközökkel is a megértést elősegítő kísérleteket bemutatni. Tapasztalatait számos szakmai összejövetelen mutatta be, tanította ”...az oktatás célja nem az, hogy befejezett tudást adjon, hanem az, hogy szilárd alapot teremtsen a továbbhaladásra...”

1946-47 között a Műegyetem Szaktanárképző Intézetében; 1947-48-ban a Közgazdasági Egyetem Tanárképző Intézetében oktatott. 1948-1955 között a Budapesti Pedagógiai Főiskola fizika tanszékét vezette.

Öveges József a kiváló tanár és tankönyvíró a természettudományok – elsősorban a fizika – népszerűsítését is célul tűzte ki maga elé. Kilenc középiskolai tankönyve mellett megjelent 23 ismeretterjesztő könyvét több mint félmillió példányban adták ki. Több száz cikket írt különböző folyóiratokban, szaklapokban. Kedvenc lapjában az Élet és Tudományban – ahol szerkesztőbizottsági tag volt – „Kísérletezzünk és gondolkozzunk” címmel rovatot indított, melynek óriási olvasótábora lett.

Már kezdő tanárként szívesen tartott előadásokat, bemutatókat a középiskolák falain kívül is. 1946-ban meghívták a Magyar Rádióhoz. Műsorai, sorozatai révén (Pl. Technika és élet; A tudomány és a technika legújabb eredményei) országosan ismert lett. A Rádióban közel 500 előadása hangzott el. 1958-tól 12 éven át volt műsora a Magyar Televízióban. A magyar televízió hőskorának legnézettebb programját szerkesztette és vezette „100 kérdés – 100 felelet” címmel – közel 140 adásban. A nézők rajongtak Öveges Professzorért, aki százezrek érdeklődését keltette fel a természettudományok iránt.

1958-ban felkérték a Miskolci Egyetem fizika tanszékének vezetésére. „A megtisztelő meghívást – őszinte fájdalmamra – nem fogadhattam el, mert ez akadályozott volna abban, hogy a könyveimmel a rádióban és a televízióban kibontakozó adásaimon keresztül a nép tanítója lehessek, mint szerettem volna.”

Munkásságát számos díjjal ismerték el. 1948-ban a Kossuth-díj legelső kiosztásakor Öveges József piarista paptanár a díjazottak között volt. A díjjal járó pénzösszeg nagy részét szülőfaluja – a Zala megyei Páka – általános iskolájának adta, a szegény és a cigány családok megsegítésére. Széleskörű oktatási és ismeretterjesztő tevékenységét sok díjjal ismerték el: pl. rádiós és televízió nívódíjakkal, a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat legmagasabb társulati kitüntetésével a Bugát-emlékéremmel díjazta. Az Eötvös Loránd Fizikai Társulat elsők között köszöntötte a Prometheus-éremmel.

Öveges József elsőrendű feladatának tekintette nemcsak a fiatalok, de a felnőttek tudományok iránti érdeklődésének felkeltését. A 60-as évek elején sok fórumon megfordult, hogy kieszközölje egy olyan fővárosi természettudományos létesítmény megvalósítását, ahová bárki bemehet, játszva szerezhet ismereteket, kísérletezhet. „A megvalósítandó tudományos játékszobákban ifjak és felnőttek ezrei szerezhetnek ily módon a tudomány legkülönbözőbb területeiről tudást...” – írta. Szervezőtevékenysége eredményeképpen 1969 decemberében megnyílt az újszerű természettudományos ismeretterjesztést szolgáló TIT Természettudományi Stúdió – a mai TIT Stúdió Egyesület jogelődje –. Öveges Professzor még közel 10 évig – az 1979-ben bekövetkezett haláláig – részt vett a TIT Természettudományi Stúdió országos szintű tudományos ismeretterjesztő tevékenysége kialakításában. A Bocskai úti intézményben megvalósultak álmai: a „Tudományos jelenség bemutató kiállítás”, a „Tudományos bemutató napok”, a „Kísérletező Délutánok”, a diák laboratóriumi foglalkozások, az új típusú természettudományos szakkörök és a tudományos kisfilmek bemutatói. ”...Ma már iskolatermem az ország, és a tanítványaim korhatára is kiszélesedett: a gyermekektől a nagyszülőkig. Szeretek tanítani!...”

Öveges József szellemi örökségének tárgyi emlékeit a TIT Stúdió Egyesület a Professzorról elnevezett Emlékteremben mutatja be.

Juhász Nagy Ágnes
művelődéskutató


Vissza a lap tetejére

Meghívó

A Tündér Ilona magyar történelmi mesemondó verseny döntőjére

A verseny résztvevői 10–14 éves korú gyermekek, határon innen és túl, akik magyar történelmi tárgyú – történelmi helyhez, személyhez, eseményhez kötődő – mondát, mesét vagy elbeszélést adnak elő.

Időpont:

2012. november 24-én 10 órától délután 4-ig

Helyszín:

TIT Stúdió Egyesület

1113 Budapest, Zsombolyai u. 6.

A verseny szervezői és rendezői:

Emese Kis Csillaga Kulturális Alapítvány és a Tündér Ilona magyar történelmi meseíró közösség

www.nepmesemuzeum.com

Szeretettel várjuk a mese és a magyar történelem iránt érdeklődő vendégeket.

Farkas L. Rozália főszervező köszöntő beszéde itt olvasható...


Vissza a lap tetejére


KORÁBBI PROGRAMJAINK


TERMÉSZET – TUDOMÁNY – EMBER

rendezvénysorozat 2012. május–június

Kiállítások

Rendezvények

Túrák, kirándulások

Várjuk programjainkon!

Információ: Bukta Eszter – 06-1-466-9019, 06-30-290-5197, info@tit.hu


Vissza a lap tetejére

20 éves a Föld Napi program a TIT Stúdió Egyesületben

1970. április 22-én Denis Hayes amerikai egyetemi hallgató – napjainkban elismert alternatív energiaforrás szakértő – mozgalmat indított a Föld védelmére. A Föld Napja elnevezésű rendezvény célja, hogy különböző akciókkal hívják fel a Föld lakóinak figyelmét a globális környezetvédelem fontosságára: a veszélyesen romló környezeti állapotokra; a víz, a talaj, a levegő és az élővilág védelmére. Denis Hayes mozgalma mára szinte a Föld összes országára kiterjed.

Magyarország 1990-ben csatlakozott e világméretű környezet-természetvédelmi akcióprogramhoz. A TIT Stúdió Egyesület Környezetvédelmi Oktatóközpontja 1992 óta rendez Föld Napi programokat; lakossági akciókat, interaktív természetismereti foglalkozásokat, tanösvényi programokat, diákvetélkedőket, zöld kiállításokat. 1994-től az Újbudai Pedagógiai Intézettel közös szervezésben – és a XI. kerületi Önkormányzat védnökségével – 17 éve szervezi az újbudai Föld Napja programsorozatot.

Ez évben nemzetközi diákvetélkedővel – a Tudományos és Technikai Diákalkotók nemzetközi mozgalmának (MILSET – Párizs) magyarországi döntőjével – köszönti Egyesületünk a Föld Napját. 2012. április 21-én magyarországi és határokon túli 10–18 éves diákok számolnak be természettudományi, természet- és környezetvédelmi vizsgálódásaik eredményeiről. A vetélkedő legjobb három eredményt elérő diákja képviseli a magyar diákokat a nemzetközi döntőn (júniusban Moszkvában). A nemzetközi rendezvény szervezői: TIT Kossuth Klub Egyesület, Uránia Alapítvány és a TIT Stúdió Egyesület.

A 2012. évi Föld Napja rendezvénnyel a szervezők köszöntik az ENSZ „2012. A Fenntartható Energiát Mindenkinek Nemzetközi Éve”, valamint az „Évtized a Fenntartható Fejlődés Oktatásáért” nemzetközi mozgalmakat, célkitűzéseiket.


Vissza a lap tetejére

Az Újbudai Föld Napja 2011. évi programsorozat színes kavalkádjáról adnak ízelítőt képeink

A látogatóknak nemcsak a TIT Stúdió Egyesület épülete, hanem a Feneketlen-tó parkja is sok programot kínált. Az egész napos rendezvényen több mint 200 óvodás, általános iskolás és pedagógus vett részt; valamint szülő, nagyszülők és érdeklődők. Képeink a Föld Napja programsorozat legérdekesebb eseményeit örökítik meg.


Vissza a lap tetejére

XVII. Országos Tudományos és Technikai Diákalkotó Kiállítás – 2012

A TIT Kossuth Klub Egyesület, a TIT Stúdió és az Uránia Ismeretterjesztő Alapítvány pályázatot hirdet 10–18 éves diákok számára tetszőleges természettudományi és műszaki tematikájú, tárgyú, jellegű diákalkotások megvalósítására. <tovább>


Vissza a lap tetejére

Öveges József Emlékterem és Interaktív Kiállítás

Állandó kiállítás

Öveges József szellemi örökségének dokumentumai, tárgyi emlékei, videofilmek, kísérletező foglalkozások várják az érdeklődőket (előzetes bejelentkezéssel).


Vissza a lap tetejére

Ásvány- és Kőzetbemutató Lakos János gyűjteményéből

Állandó kiállítás


Vissza a lap tetejére

 


Vissza a lap tetejére

2011-ben írtuk...

2010-ben írtuk...

2009-ben írtuk...

2008-ban írtuk...

2007-ben írtuk...

2006-ban írtuk...

2005-ben írtuk...

2004-ben írtuk...


Vissza a lap tetejére