Pályázati felhívás

Bugát Pál

az Oktatási és Kulturális Minisztérium által támogatott tanulmányi versenyre

a Bugát Pál XXVII. Országos Középiskolai Természetismereti Műveltségi Vetélkedőben való részvételre
2009/2010. tanév

A vetélkedő meghirdetői:

TIT Stúdió Egyesület (Budapest)

Berze Nagy János Gimnázium, Szakiskola és Kollégium (Gyöngyös)

GYÖNGYÖK Mátra Művelődési Központ (Gyöngyös)

Mátra Múzeum (Gyöngyös)

„A természettudományok tanárának nemcsak természettudományi ismereteket kell adnia, hanem azt is meg kell értetnie, mi a modern természettudomány jelentősége az emberiség történetében. Az ember sokféle kulccsal próbálta meg nyitni a természetet, de a modern természettudomány az első, amely valóban nyit is. Az egyetlen világmagyarázat, amely nem a mítosz vagy művészeti vízió laza összefüggését teremti meg a dolgok közt, hanem az egész természetet egyetlen, minden részletre kiterjedő egységes fogalmi hálóval magyarázza. A természettudomány az ember legtökéletesebb mítosza. Végül ez az, amelynek a legnagyobb gyakorlati következményei vannak; a természettudomány mögött ott jár egyre hatalmasabb alkotásaival a technika, az emberi lét egyik legnagyobb formálója.”

Németh László

A 27. alkalommal megrendezésre kerülő Bugát Pál Országos Középiskolai Természetismereti Műveltségi Vetélkedő célkitűzése: a résztvevő diákok képesek legyenek a társadalom jelenségeinek közös szemlélésére; fejlessze a diákok innovatív képességét; segítse a tudományos ismeretek és eredmények megismerését; az élő és az épített környezet jelenségeiről való környezettudatos gondolkodást; az aktív környezet-természetvédő magatartást és a diákok önálló kutatótevékenységét.

Várjuk mindazon középiskolai diákok jelentkezését, akik komplex ismeretekkel rendelkeznek a biológia, a fizika, a kémia, a földrajz, a környezetvédelem és az informatika témaköreiben; valamint felelősen gondolkodnak az élő és épített környezet jelenségeiről és folyamatairól. A versenyen a középiskolák 9-12. osztályos tanulóiból álló 3 fős csapatok vehetnek részt. Iskolánként max. 5 csapat nevezhet.

A vetélkedő témaköre: Globális éghajlatváltozás

A Föld éghajlata bolygónk története során folyamatosan változott. A napjainkban megfigyelhető éghajlatváltozás azonban földtörténeti léptékkel mérve szokatlanul gyors. Éppen ez jelenti a fő problémát, mivel az élő természet és a társadalom egyaránt nehezen alkalmazkodik hozzá. Az éghajlatváltozás okai rendkívül összetettek. Pozitív következményei is vannak, mivel eddig fagyott területek válhatnak így majd termővé. Azonban a negatív hatások dominálnak, amelyek annál nagyobbak, mivel gyorsabb a változás üteme. A globális éghajlatváltozás nem egyszerűen csak általános felmelegedést jelent. Változnak például a csapadékmintázatok is a melegedés nyomán; megváltozik az élőlények elterjedése, módosulnak a szokásaik, és a világóceán szintje is emelkedik. A különböző modellek eltérő várható hatásokat „jósolnak”. A probléma leírásához, az okok kutatásához és a lehetséges megoldások megtalálásához sok tudományterület együttműködésére van szükség. Továbbá fontos, hogy az állampolgárok is komolyan együttműködjenek a következmények kezelésében; annak átgondolásában, hogy mit tehet az egyes állampolgár a közösség érdekében.

A globális éghajlatváltozás kérdéseit az Európai Unió kiemelten kezeli. A felelősséggel gondolkodó embereknek jól megalapozott lokális cselekedettel kell válaszolniuk a globális éghajlatváltozás jeleire. Erre készíti fel a versenyző diákokat a 27. alkalommal megrendezésre kerülő Bugát Pál Országos Középiskolai Természetismereti Műveltségi Vetélkedő a 2009/2010-es tanévben.

Azt várjuk a versenyzőktől, hogy felkészülésük során ne csak megtanulják, hanem gondolják is át a verseny témájához kapcsolódó kérdéseket; lényeges folyamatokat, melyekhez használják fel középiskolai kémia, biológiai, fizikai, földrajzi és természetesen informatikai ismereteiket. Hogyan befolyásolta a Föld arculatát és élővilágát a földi légkör? Milyenek a kilátásaink a jövőt illetően? Járjanak nyitott szemmel a világban és vegyenek észre minél több érdekes jelenséget, vessenek fel minél több izgalmas kérdést, és próbálkozzanak megmagyarázni, illetve megválaszolni azokat ismereteik segítségével!

Ajánlott irodalom:

A középiskolai biológia, fizika, földrajz, kémia tankönyvek.

Jánosi Imre: Globális éghajlatváltozás és természeti katasztrófák (Természet Világa, 138. évf. 2007. augusztusi szám, 8. 357-360. o.)

Földközelkép – Tények és trendek – Mit hoz a jövő? (National Geographic különszám 13. kötet 2007)

National Geographic (www.geographic.hu) Ember/civilizáció rovat cikkei

Az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapja éghajlat almenü

Tóth Zsolt Marcell: A fagyos oázis – A globália éghajlatváltozás (DVD) (Rocky Kiadó, 2004)

Az internet hitele, A Piac és Profit magazin, internetes változat http://www.piacesprofit.hu/?s=32&n=4&mr=154

Információs Társadalom Technológiai Távlatai, IT3 http://www.nhit-it3.hu/it3-cd/IT3_korkep_07jan_febr.pdf

A Természet Világa, a Fizikai Szemle, az Élet és Tudomány, a National Geographic és a GEO stb. folyóiratok témával kapcsolatos ismeretterjesztő cikkei

A napi sajtóban megjelent írások és hivatkozott források, internetes helyek, például:

http://www.espere.net/

http://ec.europa.eu/environment/climat/campaign/index_hu.htm

A verseny kétfordulós:

I. forduló. Az országos elődöntőre 2010 tavaszi szünetében (április 2.) kerül sor Budapesten. Ezen a fordulón a csapatok írásbeli feladatokat oldanak meg. Az elődöntő eredményéről minden csapat értesítést kap 2010. május 20-ig. Az országos elődöntőből a legtöbb pontszámot elért 20 csapat jut az országos döntőbe.

II. forduló. Az országos döntőbe jutó csapatok 2010. augusztus 26–28. között találkoznak Gyöngyösön. A döntőbe jutó csapatoktól – külön elbírálandó feladatként – kb. 4 gépelt oldalnyi, önálló tudományos ill. tudománytörténeti munkát kérünk. A dolgozatok tárgya szabadon választható, de a vetélkedő témájához kell kapcsolódjék. A döntő részei: írásbeli, szóbeli, terepgyakorlat, laboratóriumi és számítástechnikai gyakorlatok. Az országos döntő pontos időpontjáról és a programról a szervezők értesítik az iskolákat és a versenyzőket.

Díjazás:

A diákok kutatótevékenységét segítő értékes tárgy- és könyvjutalmak (személyenként) az első öt helyezett csapatnak; és oklevél a döntőbe került valamennyi diáknak (ill. középiskolának).

A jelentkezés módja:

A nevezés a TIT Stúdió Egyesület jelentkezési lapján történik – feltüntetve az iskola nevét, címét, a csapattagok, továbbá a felkészítő tanárok nevét, címét, e-mail címét is.

A jelentkezési lap megküldendő postán, faxon vagy e-mailben a TIT Stúdió Egyesület részére.

Nevezési díj: nincs

Jelentkezési határidő: 2010. január 20.

Cím: TIT Stúdió Egyesület, 1113 Budapest, Zsombolyai u. 6.
Bukta Eszter versenytitkár részére

Tel: 36(1)385-0514, 36(1)466-9019, fax: 36(1)385-0414

Internet: www.tit.hu

e-mail:info@tit.hu

A Bugát Pál XXVII. Országos Középiskolai Természetismereti Műveltségi Vetélkedő anyaga olvasható az interneten a TIT Stúdió Egyesület honlapján, valamint a gyöngyösi Berze Nagy János Gimnázium, Szakiskola és Kollégium honlapján.

Sikeres felkészülést kívánunk versenyzőinknek és tanáraiknak!

Juhász Nagy Ágnes sk. Dr. Radnóti Katalin sk.
igazgató
TIT Stúdió Egyesület
főiskolai tanár
ELTE TTK
a zsűri elnöke

A vetélkedő fő támogatói:

Oktatási és Kulturális Minisztérium

Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium

Richter Gedeon Nyrt.


Vissza a lap tetejére