Bugát Pál XXV. Országos Középiskolai Természetismereti Műveltségi VetélkedőA Bugát Pál XXV. Országos Középiskolai Természetismereti Műveltségi Vetélkedő döntőjén kiállított pályázati fotók

Vörösmarty Mihály Gimnázium - Érd

Készítette:

Bosits Etele

Dabóczy Tamás

Mudra Katalin

A kétarcú csoda

A víz életünk alapvető feltétele, az emberi test kétharmadát teszi ki; emellett megtalálható a környezetünkben is: a levegőben, a talajban, nagyobb tömegben pedig folyókban és tavakban is. Az egyetlen olyan vegyület, amely a természetben mindhárom halmazállapotában megtalálható. Szilárd formája a jég, amely standard nyomáson 0°C hőmérsékleten képződik, és kristályváza -200°C-ig, illetve 200 MPa nyomásig stabil marad. A „jég” kifejezés tudományosan a víz 14 szilárd fázisának neve, azonban a köznyelvben általában csak a hatszögletű alakját értjük alatta.

Fotónk középpontjában a téli táj jellegzetes képe áll: a sárgás-zöld levelekre és a vékony ágakra nehezedő csoda és átok: zúzmara, amely tulajdonképpen a szilárd halmazállapotú víz egyik formája. Képződése általában hosszú hideg időszak után jellemző, amikor a környezet elemei rendkívüli mértékben lehűlnek. Ekkora a páradús, enyhébb levegő a fagyos közegben 0°C-os hőmérsékletre csökken, túltelítetté válik, és lecsapódik az ágakra, távvezetékekre. Ennek a folyamatnak az eredménye a többnyire kristályos szerkezetű, lekaparható, vékony rétegű zúzmara.

Kivételes esetben olyan nagyméretű lehet a jégkristályok lerakódása, hogy súlyuk alatt az ágak eltörnek, a vezetékek leszakadnak. A zúzmara szemet gyönyörködtető látvány, de jelentős anyagi károkat okozhat villanyvezetékekben és fiatal erdőkben.


Vissza a lap tetejére