Bugát Pál XXV. Országos Középiskolai Természetismereti Műveltségi VetélkedőA Bugát Pál XXV. Országos Középiskolai Természetismereti Műveltségi Vetélkedő döntőjén kiállított pályázati fotók

Pápai Református Gimnázium - Pápa

Készítette:

Bolla Róbert

Dávid Gergely

Sebestyén Alíz

Kősó kristályok

A képen látható kősódarab a parajdi sóbányából származik. Tömény sóoldatból kristályosodott ki. Még nedves volt, amikor megvásároltuk.

A parajdi sótelep Európa egyik legnagyobb sótartaléka. Több száz év kibányászható sóját rejti még magában, ezáltal Erdély gazdagságának egyik legjelentősebb és szinte feneketlen kincses ládája.

A bánya átlaghőmérséklete 14-16oC, a páratartalom 66-70 % között ingadozik, a levegő iontartalma pedig igen magas.

Az innét származó ipari darabsók minimum 97 %-ban tartalmaznak NaCl-t, az oldhatatlan rész maximum 2 %. / Ca, K, I, Br és egyéb nyomelemek /

Az állattartásban, az energetikai iparban és az elektrotechnikában veszik hasznát.

A parajdi apró szemcséjű őröltsó NaCl-t minimum 97,5 %-ban tartalmaz, az oldhatatlan rész maximum 1,2 %, valamint jódmentes. A konzerviparban használják.

A parajdi sót már a 15. századtól kezdve „székely sónak” nevezték.

A sót a szertárban szekrényünk legfelső polcán tároltuk. Egy nyári nagy felhőszakadás során a födém beázott, az esővíz beszivárgott a szekrénybe is, elérte egy dobozfedélben tárolt kősónkat. Egy része feloldódott, majd a nyári hőségben a víz elpárologva ismét megindult a kristályosodás. Így a megmaradt tömb körül sok apró kis kocka képződött. Ősszel találtunk rá „megfialt” konyhasónkra.


Vissza a lap tetejére