BEMUTATKOZIK A TIT STÚDIÓ EGYESÜLET

A Jelenségbemutatótól a szakképzésig

1841-ben, immár 164 éve történt, hogy Bugát Pál orvos, természettudós felhívással fordult kora tudományos elitjéhez javasolva, hogy tegyék le a Magyar Természettudományi Társulat alapjait. Az akkori tudományos élet jeles képviselői közül 131 tudós írta alá a támogató okmányt. Júniusban tartották alakuló közgyűlésüket, amelynek pártfogója József főherceg volt. Királyi Magyar Természettudományi Társulat néven alakult meg Európa első ismeretterjesztő szervezete, amelynek a kezdeti időszakban olyan neves történelmi személyiségek voltak tagjai, mint gróf Széchenyi István, báró Eötvös József, Tisza Kálmán.

A kezdeményezés, mely a tudományok, az ismeretterjesztés magas szintű közvetítését tekinti alapvető céljának a XXI. században is, máig egyedülálló kontinensünkön. A Tudományos Ismeretterjesztő Társulat 164 éve, országos hálózatot létrehozva szolgálja a tudományok aktuális kérdéseinek terjesztését, a lakosság tudományos információéhségének kielégítését színvonalas előadások, konferenciák megrendezésével.

A TIT Természettudományi Társulat 1969-ben alakult meg Öveges József Kossuth-díjas főiskolai tanár közreműködésével. Az intézmény az újszerű természettudományos ismeretterjesztés módszertani központja lett, felavatásán Öveges József és Erdey Grúz Tibor, a Magyar Tudományos Akadémia akkori főtitkára mondott beszédet. Öveges professzor a kezdetektől 10 éven keresztül, haláláig társadalmi elnökként segítette az itt megvalósított programokat, nevéhez fűződik a "tudományos játékszoba", ahol tudományos jelenségbemutatókon mindenki tapasztalati úton ismerhette meg a legújabb találmányokat. Ennek emlékét őrzi a TIT Stúdió Öveges emlékszobája, lehetőséget teremtve, hogy szellemi örökségének dokumentumait és tárgyi emlékeit az őt már nem ismerő diáknemzedék is megismerhesse. A professzor másik nagy álma a széleskörű ismeretterjesztő tevékenységet folytató tudománybarát hobbykörök alakítása volt, így jöttek létre és működnek mai napig a TIT Stúdió tudománybarát körei. Az ő irányításával valósultak meg az új típusú tudománynépszerűsítő programok.

Megnyílt a Jelenségbemutató kiállítás a "Csodák palotája"; megalakultak az öntevékeny tudománybarát körök és klubok. Sok érdeklődő diákot vonzottak a tehetséggondozó rendezvények a "Tudományos játszószobában": a kísérletező délutáni és a laboratóriumi foglalkozások. Magyar és külföldi tudósokkal híres kutató expedíciók vezetőivel, tudomány népszerűsítő könyvek szerzőivel találkozhattak az érdeklődők. Ez idő tájt kezdődtek el a Magyar Rádióval és a Televízióval közös programok, műsorok szervezése pl. Világablak és Gyorsuló idő műsor a rádióban, TV-Szabadegyetem a televízióban, programok az Iskolatelevízióval.

A TIT Stúdió 1980-ra a természettudományos ismeretterjesztés módszertani központja lett. A népszerű szabadegyetemi előadások és az országos konferenciák témaköreihez csatlakozva kezdtük el kiadványsorozatok és hangosított diaműsorok megjelentetését, természettudományi témakörű kiállítások készítését és országos vándoroltatását.

1983 óta működő Környezetvédelmi Oktatóközpontunk rendezvényei a környezetkultúra, a környezetbarát és -védő életmód formálását segítik (Ökológiai akadémia, a természetismereti táborok és vetélkedők és a környezetvédő akciók).

1990-ben a TIT Természettudományi Társulat jogutódjaként jött létre a TIT Stúdió Egyesület, amely a hagyományokra építve szélesítette tevékenységi körét. Karakterét a személyességre építő tudományos ismeretek terjesztése adja. Egyesületünk célkitűzése, hogy közérdeklődésre számottartó témakörökben rendezzen ismeretterjesztő, kulturális, kisközösségi és szabadidős programokat.

A Budapest XI. kerületében 36 éve működő egyesületünk tevékenysége jól ismert a kerület és a főváros kulturális közéletében. Országos érdeklődésre is számottartó művelődési és tudományos ismeretterjesztő rendezvényeink a mindennapi kultúra és a tudományos műveltség fejlesztését szolgálják. Művelődési, kisközösségi és szabadidős programjaink, országos szintű konferenciáink, országos és nemzetközi kiállításaink, szabadegyetemi sorozataink, Tudományos játszóházi gyerekprogramjaink, országos és nemzetközi diákversenyeink a legszélesebb életkori csoportok érdeklődésére tartanak számot. Rendezvényeink között kiemelt fontosságúak a családi és ifjúsági programok. Évente átlag 60 ezer látogatót fogadunk.

Egyesületi alapszabályunk szerint célunk az általános, a tudományos és szakmai műveltség megalapozását szolgáló programok szervezése - hazai és nemzetközi kulturális szervezetekkel, intézményekkel együttműködve. Egyesületünk tagja - többek között - a Tudományos Ismeretterjesztő Társulatnak, a Magyar Kulturális Szövetségnek, a Magyar Népfőiskolai Társaságnak, a Felnőttképzési Vállalkozások Szövetségének; alapító tagja vagyunk a Környezetvédelmi Oktatóközpontok Országos Szövetségének. Egyesületünket mint közoktatási szakmai szervezet akkreditálta az Oktatási Minisztérium. Hosszú távú együttműködést alakítottunk ki a Német Népfőiskolai Szövetség Nemzetközi Intézetével; a környezeti nevelés nemzetközi hírű angol szervezetével a Field Studies Councillal, osztrák, német és dán népfőiskolákkal.

Az elmúlt három évtized alatt rendezvényeink sikeres megvalósítása érdekében széleskörű együttműködést alakítottunk ki fővárosi és országos intézményekkel, szervezetekkel; kiemelten is a Magyar Tudományos Akadémiával, a Kossuth Klubbal, a Budapesti Művelődési Központtal, a Magyar Természettudományi Múzeummal, a Magyar Művelődési Intézettel, a Magyar Pedagógiai Társasággal. Országos módszertani feladatok és minisztériumi rendezvények lebonyolítására több alkalommal kaptunk megbízást a kulturális és a környezetvédelmi tárcáktól. Programjaink szakmai kimunkálásában együttműködünk civil szervezetekkel, főhatóságokkal, önkormányzatokkal, tömegkommunikációs szervezetekkel: szaklapok és napilapok szerkesztőségeivel, rádiós és televíziós művelődési és kulturális szerkesztőségekkel.

Vendégeink, előadóink között köszönthettük Szili Katalint, az Országgyűlés elnökét, Göncz Árpád volt köztársasági elnököt, Vizi E. Szilveszter akadémikust, az MTA elnökét, Hámori József akadémikust, volt művelődési minisztert, Persányi Miklós és Csizmár Gábor minisztereket, Benedek András államtitkárt (NKÖM), Szabó Sándorné helyettes államtitkárt (ICSSZEM), országgyűlési képviselőket; fővárosi és kerületi képviselőtestületek vezetőit, tagjait; országos tudományos és kulturális szervezetek és a gazdasági élet vezetőit, közéleti személyiségeket.


Vissza a lap tetejére